ویدیو مارکتینگ به علت استفاده از تصویر و صدا به صورت همزمان یکی از بهترین روش های بازاریابی اینترنتی می‌باشد.

با استفاده از ویدیو مارکتینگ و نمایش ویدیو به صورت آنلاین( video online) به کاربر، میتوان باعث معرفی محصول به طور موثرتر و نیز جذب مشتری و افزایش فروش شد.

در این مطلب به موارد زیر خواهیم پرداخت:

 • ویدیو مارکتینگ چیست
 • دلایل و اهمیت استفاده از ویدیو  در بازاریابی اینترنتی
 • نکات مهم در استفاده از ویدیو 

ویدئو مارکتینگ

 

ویدیو مارکتینگ (video marketing) چیست؟

تعریف های متعددی برای ویدیو مارکتینگ یا همان بازاریابی ویدیویی وجود دارد اما به صورت کلی می‌توان گفت:

ویدیو مارکتینگ یکی از روش های بازاریابی اینترنتی است که در ان با استفاده از ساخت ویدیو(video online) محصولات و خدمات معرفی شده و باعث جذب مشتری و افزایش فروش می شود.

 

ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی چیست؟

 

بشر نشان داده است که به تماشای تصویر و عکس بیش از خواندن و نوشتن علاقه دارد. گاهی یک تصویر گویای حرف های زیادی است که با هزاران جمله نیز نمی‌توان بیان کرد. در حال حاضر ویدیوها شامل تصاویری هستند که مفهوم و پیام خاصی به کاربران منتقل می‌کنند.

درک مفهوم یک ویدیو از خواندن یک کتاب و نوشته راحت تر است زیرا بیننده به راحتی با تصویر ارتباط برقرار می‌کند به همین دلیل امروزه ویدئو مارکتینگ یکی از بهترین روش های بازاریابی اینترنتی است و می‌تواند به بهبود رتبه سایت  کمک کند و تاثیر آن چندین برابر محتواهای نوشتاری و متنی است.

 

ویدئو مارکتینگ بهترین روش در دیجیتال مارکتینگ

 

دلایل و اهمیت استفاده از ویدیو مارکتینگ (video marketing) در بازاریابی اینترنتی

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که بهتر است هر کسب و کاری برای افزایش درآمد خود از ویدیو مارکتینگ استفاده کند که در ادامه به چند دلیل که حتما شما را نیز قانع خواهد کرد می­‌پردازیم:

 

 1. تاثیر مستقیم ویدیو ها بر روی افراد: ترکیب صدا و تصویر همزمان باعث می‌شود که ویدیو ها به صورت مستقیم بر روی افراد اثر بگذارند
 2. افزایش فروش : افراد با دیدن محصولات راحت تر برای خرید تصمیم می‌گیرند و همچنین صدا نیز باعث می‌شود که توضیحات تکمیلی کامل تر داده شود و افرادی که حوصله ی خواندن ندارند نیز جذب شود و در کل افزایش مشتری وفروش را به همراه دارد.
 3. بهبود رتبه ی سایت شما با استفاده از ویدیو مارکتینگ: ویدیو مارکتینگ برای حجم بالایی که دارد، می‌تواند موتورهای جستجو را متقاعد کند که محتوای زیادی در سایت بارگذاری می‌شود. از سوی دیگر ویدیوها بیشتر از نوشتارها طرفدار دارند. به همین دلیل است که موتورهای جستجو اهمیت بیشتری به این نوع محتوا می‌دهند.
 4. جلب اعتماد مشتریان و پرستیژ شغلی: وجود ویدیو مارکتینگ نوعی پرستیژ شغلی نیز محسوب می‌شود. وقتی برای کسب و کار خود ویدیو مارکتینگ منتشر می‌کنید، به این معناست که ابتدا برای کاربران احترام قائل هستید و اینکه هزینه های زیادی را نیز صرف این کار کرده اید که نشان از اقتدار شرکت دارد. از سوی دیگر می‌توان با استفاده از این روش اعتماد مشتریان را جلب کرد.
 5. ویدیوها به یادماندنی تر هستند : به این معنی که، اگر مشتریان چیزی را بشنوند، احتمال دارد که ۳ روز بعد حدود ۱۰ درصد از این اطلاعات را حفظ کنند. در مقابل، اگر آنچه که آنان می‌شنوند با تصاویر مرتبط همراه گردد، ۳ روز بعد به طور متوسط حدود ۶۵ درصد از این اطلاعات را حفظ خواهند بود.
 6. نیازی به داشتن سایت یا برند برای ویدیو مارکتینگ نیست: شما با انتشار ویدیو از خدمات و محصولات خود در شبکه های اجتماعی نیز می‌توانید محصولات خود را به فروش برسانید و افراد زیادی با شما و محصولاتتان آشنا می‌شوند و به مشتری تبدیل می‌شوند.

و دلایل بسیار زیاد دیگری که حتما شما را به سمت استفاده از ویدیو مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی سوق می‌دهد.

نکات مهم در استفاده از ویدئو مارکتینگ(video marketing)

نکات زیادی هست که استفاده از آن ها در ویدیو مارکتینگباعث بیشتر شدن تاثیر آن می‌­شود که در اینجا چندی از آن­ها را برمی‌شماریم:

 1. انتخاب عنوان مناسب برای ویدیو  در راستای ترغیب مشتریان برای دیدن از شما
 2. انتشار ویدیو در شبکه ­های اجتماعی و محیط های موردپسند مثل آپارات، یوتیوب، اینستاگرام و …
 3. محتوای مفید، جذاب و در عین حال کوتاه برای ویدیو
 4. استفاده از لوگوی موسسه و شرکت برای دیده شدن بیشتر
 5. هزینه و زمان بیشتر از تولید محتوای نوشتاری اما اثرگذاری و درآمد ویدیو مارکتینگ نیز چندین برابر بیشتر از محتوای نوشتاری

 انتشار ویدیو در شبکه ­های اجتماعی

 

و در آخر این که با توجه به مطالب بالا بهتر است که از ویدیو مارکتینگ (video marketing) و یا video online برای رونق دادن به کسب و کار خود چه بزرگ، چه کوچک و چه تازه تاسیس و چه با سابقه ی زیاد استفاده کنید زیرا امروزه محتوای ویدیویی تاثیر بیشتری نسبت به سایر محتواها دارد و بازاریابی اینترنتی و ویدئو مارکتینگ هم با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی، مخاطبین و تاثیرات بیشتری دارد.